ДЕРЖАВНА ПІДСУМКОВА АТЕСТАЦІЯ
Форма контролю відповідності освітнього рівня випускників загальноосвітніх навчальних закладів I, II, III ступенів та професійно-технічних навчальних закладів, що надають повну загальну середню освіту, державним вимогам.
ДПА проводиться наприкінці навчального року, з навчальних предметів, перелік яких щороку визначається і затверджується Міністерством освіти і науки України.
Обов’язковою є атестація з української мови.
Учні початкової (4 клас) та основної (9 клас) школи ЗНЗ з навчанням мовами національних меншин, які прибули з-за кордону і почали вивчати українську мову в поточному навчальному році, замість атестації з цього предмета можуть за заявою батьків та за рішенням педагогічної ради проходити атестацію з мови навчання.
ДПА проводиться у письмовій формі. Завдання для проведення атестації укладаються навчальними закладами відповідно до орієнтовних вимог до змісту атестаційних завдань, затверджених Міністерством освіти і науки України.
ДПА може проводитися у формі ЗНО. Результати ЗНО з трьох навчальних предметів зараховуються як результати державної підсумкової атестації за освітній рівень повної загальної середньої освіти для випускників старшої школи загальноосвітніх навчальних закладів.
Результати ДПА визначаються за 12-бальною шкалою за загальними критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів. Бали, отримані за атестацію, виставляються окремо від річних балів. Результати ДПА заносяться у табель навчальних досягнень (4 клас), до свідоцтва про базову загальну середню освіту (9 клас), до атестата про повну загальну середню освіту (11 клас), і враховуються при визначенні середнього балу відповідного документа, а також при визначенні претендентів на нагородження золотою або срібною медаллю.
Радник міністра освіти пропонує скасувати
ДПА у 4 та 9 класі у зв’язку з карантином.
Таку пропозицію внесла радник міністра освіти Іванна Коберник на своїй сторінці в Facebook.
Пряма мова:
«В будь-якій ситуації управлінцям важливо думати і діяти на випередження, а не наздоганяти поїзд, що пішов. Якщо вже зараз все показує на те, що карантин буде продовжений і вимушене дистанційне навчання в КРАЩОМУ ВИПАДКУ триватиме до кінця травневих свят, пропоную вже зараз МОН розглянути наступні рішення:
Скасування ДПА в 4-му та 9-му класі. Це зніме значну частину нервозності з батьків і вчителів – їм треба всі сили зараз направити на організацію самостійного навчання дітей вдома (батьки) і на опанування цифрових інструментів для підготовки дистанційних уроків (вчителі). Скасування ДПА в 4 і 9 класі (яке відбувається не в формі ЗНО) ніяк не позначиться ні на чому. А в умовах карантину і надзвичайної ситуації дозволить всім сфокусуватися на більш важливих речах.
– Скажіть нарешті щось випускникам! Вони всі (а ще більше їхні батьки) переживають про ЗНО. Скажіть їм нарешті, що любі діти, спокійно готуйтесь, це ж чудово, що вас зараз менше грузять другорядними предметами, готуйтесь до того, що ви обрали самі і що знадобиться вам в майбутній професії чи освіті. Якщо через карантин держава буде змушена пересунути терміни основної сесії ЗНО, вона (держава) чи ми (МОН) пропорційно пересунемо терміни вступної кампанії. Це ж не складно і очевидно, чи не так?
– останнє, комунікаційне. до терміну дистаційне навчання рекомендую всім управлінцям додавати слово ВИМУШЕНЕ. Ми маємо зараз вимушене дистанційне навчання. Ми не обирали цей шлях, але світова пандемія не залишила нам вибору. Ми приймаємо цей виклик і робимо все, щоб якнайшвидше перелаштуватися на нові умови роботи. Будь ласка, бережіть себе і пам’ятайте – ми всі обов’язково повернемось до звичайного життя – сильнішими і збагаченими новим досвідом.»